W rządzie Morawieckiego zabraknie polityków PiS? Nowe informacje
W poniedziałek o godz. 16:30 w Pałacu Prezydenckim dojdzie do zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego.
Morawiecki otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy misję sformowania rządu w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. – Kształt rządu ekspercko-politycznego, który w poniedziałek przedstawi premier Mateusz Morawiecki, to mój pomysł. Chcemy zaproponować nowe twarze. Trzeba zakończyć wojnę, którą prowadzi Platforma Obywatelska – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Rząd bez polityków PiS?
W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej przecieków, z których wynika, że w zaproponowanym dzisiaj rządzie Morawieckiego zabraknie wielu dotychczasowych ministrów.
– Dopóki realizowaliśmy program Prawa i Sprawiedliwości, zasadnym było, żeby rząd tworzyli wyłącznie politycy PiS – tłumaczył Dworczyk w rozmowie z RMF FM. – Mogą być różne pomysły i w polskiej polityce w III RP tak bywało, że były rządy, w których było więcej ekspertów, i że były rządy, w których byli sami politycy – dodał.
Polityk był pytany o medialne doniesienia, z których wynika, że szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych zostanie obecna dyrektor generalna resortu Marzena Małek. – Nie wiem, kto będzie ministrem aktywów państwowych, ponieważ nie uczestniczyłem w przygotowaniu nowego rządu. Wiem, że nie będzie nim minister Jacek Sasin – stwierdził Dworczyk.
Jak tłumaczył, od kiedy został przedstawiony "Dekalog polskich spraw", czyli propozycja programowa zaczerpnięta z programów różnych partii, zasadnym jest, żeby realizowali to nie tylko politycy Prawa i Sprawiedliwości, ale przede wszystkim eksperci.
Nowy rząd Morawieckiego. Giełda nazwisk
Portal Onet.pl podał, że w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego nie będzie żadnego z czołowych polityków PiS, którzy byli dotąd w rządzie: Mariusza Błaszczaka, Piotra Glińskiego, Przemysława Czarnka czy Jacka Sasina.
Dziennik "Rzeczpospolita" przekazał, że do stanowiska minister klimatu i środowiska jest typowana Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, obecnie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Z kolei z informacji Onetu wynika, że Olga Semeniuk-Patkowska ma zostać nową minister funduszy i polityki regionalnej. Anna Gembicka ma zaś zostać szefową resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Ponadto, "Rzeczpospolita" podała, że Michał Woś lub Marcin Warchoł z Suwerennej Polski mogą zastąpić Zbigniewa Ziobro na stanowisku ministra sprawiedliwości.